UWAGA!

Artykuły zamieszczone w blogu zawierają informacje, które mogą przyczynić się do poprawy Twojego samopoczucia i zdrowia. Wszelkie informacje zawarte na tej witrynie internetowej odzwierciedlają wyłącznie moje poglądy i nie stanowią zaleceń medycznych. Stosowanie się do wskazówek tu zamieszczonych odbywa się na własną odpowiedzialność. Nie odpowiadam za ewentualne szkody mogące powstać w wyniku stosowania się do zaleceń podanych w treści zamieszczonych tu informacji.

herbata zielona

Sencha 

Sencha
Ta tradycyjna japońska herbata to jeden z symboli bogatej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Liście tej odmiany zbierane są pięć razy w roku, od wiosny do jesieni, lecz za najlepsze uważa się te zrywane na początku kwietnia. Odmiana ta nosi nazwę „Sincha” czyli „Nowa Herbata”.
Historia Senchy sięga roku 1738, kiedy to japoński handlarz herbaciany, Soen Nagatani, opracował zupełnie nowy sposób przygotowywania suszu. To właśnie on udoskonalił metodę obróbki parowej, oraz postanowił, by liście zwijano w pałeczki, nadając jej w ten sposób współczesny wygląd. Dla upamiętnienia człowieka, który dał życie nowej herbacie, w jego rodzinnym miasteczku – Udzitawara, wzniesiono świątynię, a na najwyższym wzgórzu usypano kopiec, po dziś dzień przypominający o twórcy Senchy. 
Klasyka japońskich zielonych herbat. Ma delikatny, wykwintny smak i aromat. Pierwszy zbiór trwa od końca kwietnia do połowy maja. Przeprowadzany jest z reguły nożycami mechanicznymi lub maszynowo, choć najwyższej jakości Sencha zrywana jest ręcznie. W niektórych rejonach liście zbiera się co 45 dni, cztery razy do roku, ale najlepsze zbiory dają dwa pierwsze zbiory. Herbata z pierwszego zbioru charakteryzuje się miękkim, subtelnym smakiem, z drugiego jest mocniejsza, zawiera więcej taniny, ponieważ liście rozwijają się na mocniejszym słońcu.
Proces obróbki wygląda podobnie jak przy produkcji zielonej Gyokuro. Liście są poddawane działaniu pary, przedmuchiwane gorącym powietrzem, a następnie suszone i zwijane w wąskie igły.Duże i szerokie liście dają po zaparzeniu świeży, delikatny aromat i piękny jasnozielony kolor.Właściwości
Bardzo dobrze wpływa na trawienie. Szczególnie polecamy ją po posiłkach.
Katechiny i taniny zawarte w Sencha mają silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu wymiatają wolne rodniki, przyczyniające się do rozwoju raka. Polifenole, do których należą katechiny, chronią także nasz organizm przed wieloma schorzeniami i spowalniają proces starzenia się. Ma również działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Sencha jest polecana diabetykom, ponieważ zawiera goryczki, które zapobiegają wzrostowi poziomu cukru we krwi, regulują wydzielanie żółci, pobudzają apetyt i ułatwiają trawienie, nasilając przy tym procesy redukcji tkanki tłuszczowej. Polifenole obecne w zielonej herbacie Sencha przyspieszają zamianę tłuszczu w energię, co wiąże się z systematyczną utratą wagi. Jej odchudzające właściwości potwierdziły badania prowadzone na Uniwersytecie Genewskim.
Napój zapobiega także krwotokom i udarom oraz chorobom wieńcowym.
Sencha zawiera teinę, pobudza organizm do działania, co czyni ją zdrową alternatywą dla porannej kawy. 

Sposób parzenia 
Japończycy zwyczajowo parzą Senchę nie dłużej niż 30 do 60 sekund, ale dla uzyskania pełni smaku i aromatu sugerujemy wydłużyć ten czas nawet do 4 minut.
Herbatę Sencha należy parzyć wodą ostudzoną do temperatury 70-80 stopni Celsjusza.
Te same liście możesz zaparzyć drugi raz, najlepiej wodą o wyższej temperaturze przez ok. 1 min.

Źródło: nagomieherbatakrainaherbaty

1 komentarz:

  1. Japończycy parzą Senchę 30-60 sekund, ale jest to sposób gongfu cha, w którym herbaty wsypuje się do czajniczka więcej, przez co jest ona mocna po pierwszym parzeniu, w kolejnych oddając coraz mniej aromatu. Herbatę ze wszystkich parzeń łączy się w specjalnym dzbanku. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw swój komentarz