UWAGA!

Artykuły zamieszczone w blogu zawierają informacje, które mogą przyczynić się do poprawy Twojego samopoczucia i zdrowia. Wszelkie informacje zawarte na tej witrynie internetowej odzwierciedlają wyłącznie moje poglądy i nie stanowią zaleceń medycznych. Stosowanie się do wskazówek tu zamieszczonych odbywa się na własną odpowiedzialność. Nie odpowiadam za ewentualne szkody mogące powstać w wyniku stosowania się do zaleceń podanych w treści zamieszczonych tu informacji.

tagatoza

Na półkach sklepowych pojawia się tagatoza.
Tylko pod mikroskopem można odróżnić kryształy tagatozy i cukru. Ten nowy produkt przypadnie do gustu największym zwolennikom słodkiego smaku i coraz częściej zastępować będzie zwykły cukier. Tagatoza może być używana przez diabetyków, osoby otyłe, oraz wszystkich tych, którzy pragną schudnąć lub po prostu szukają alternatywy dla cukru pochodzenia roślinnego.

Czym jest tagatoza?
Tagatoza jest naturalnym cukrem który występuje w laktozie. Laktoza jest rozbijana na galaktozę i glukozę w procesie hydrolizy. Galaktoza jest izomeryzowana do postaci D-tagatozy, a ta w wyniku krystalizacji daje nam gotowy produkt. Po ostatecznym oczyszczeniu powstaje biała krystaliczna struktura o doskonałym smaku naturalnego cukru. Powstałe kryształy tagatozy nie zawierają śladów laktozy, ani glukozy. Tagatoza występuje naturalnie w różnych produktach mlecznych oraz owocach. 


Tagatoza została odkryta przez amerykańskiego naukowca dra Gilberta V. Levin'a jako niskokaloryczna naturalna substancja słodząca pozyskiwana z serwatki. Tagatoza przywraca właściwy skład flory przewodu pokarmowego i jest wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne do leczenia chorych na raka jelit. W 1967 r. dr Levin założył firmę Spherix, która miała patent na D-tagatozę i miała zająć się produkcją słodzika na szeroką skalę. Można by pomyśleć, że korporacja z opatentowanym naturalnym cukrem, które nie szkodzą ciału musiałyby powiększyć swoje budynki do przechowywania swoich zysków, jednak Spherix  nigdy nie było bardzo opłacalne i Levin walczył przez ponad dekadę aby umieścić D-tagatozę na sklepowych półkach, a mimo to była wciąż zbyt droga. D-tagatoza nie występuje naturalnie w obfitości, ale można ją uzyskać w procesie, który zaczyna się od serwatki, którą skolei posiadają   w obfitości firmy produkujące produkty mleczne. Oznaczało to, że firma Lewina może być w stanie przedstawić nową cenę cukru pod warunkiem zgody na   jego stosowanie jako produktu spożywczego od ministerstwa ds. Żywności i Leków. Firma, która w międzyczasie zmieniła nazwę na Biospherics nie była w stanie sfinansować produkcji na szeroką skalę i dlatego w roku 1992 Levin rozpoczął poszukiwania partnera. Cztery lata minęło, zanim znalazł MD Foods - duńską firmę mleczarską, która produkowała dużo serwatki jako produkt uboczny swojej produkcji. Biospherics udzieliła licencji na prawo do produkcji tagatozy MD Foods w 1996 r., przy założeniu, że Duńczycy wyłożą produkt na półki konsumentów w 1998 roku. Niestety oczekiwania te spełzły na niczym. Dopiero 5 lat temu, firma Damhert rozwinęła technologię taniej produkcji tagatozy i wykorzystania jej w różnych produktach żywnościowych. 

Pierwszym produktem z tagatozą był cukier stołowy - Tagatesse. Tagatesse składa się z licznych składników: tagatozy, błonnika spożywczego (inuliny i oligosacharydów), izomaltu i sukralozy (0,02%). Ta kombinacja powoduje, że Tagatesse można wykorzystywać w zimnych oraz ciepłych daniach. Tagatoza pod wpływem ciepła karmelizuje się przybierając brązowy kolor. Ponadto, Tagatesse może być dodatkiem do gorących napojów, owoców oraz jogurtów … wszędzie tam gdzie używamy zwykłego cukru. 

Tagatesse jest łatwy w użyciu - jest dwa razy słodszy, niż zwykły cukier, wystarczy więc użyć go o połowę mniej.
Tagatesse najlepiej przechowywać w zamkniętych pojemnikach. Ważne jest, aby Tagatesse nie stykał się z wilgocią (parą, mokrą łyżeczką, etc.), gdyż tworzy bryły i staje się twardy.

Kilka prostych rad, które ułatwią pieczenie przy użyciu tagatozy:
• Należy dłużej wypiekać za to w niższej temperaturze (np. 170stC)
• Należy zadbać, aby wypieki były wilgotne, np. dodając plastry jabłka, lub dżem słodzony tagatozą.
• Opcjonalnie należy przykryć wypieki folią do pieczenia (na ostatnie 10 minut), żeby danie nie zmieniło barwy na brązową.

Zalety Tagatozy
Tagatoza została odkryta przez międzynarodową grupę farmaceutyczną w celu pooperacyjnego leczenia raka jelit. Dobry smak tagatozy i wiele innych zalet odkryto później, w tym:

Badania naukowe
Rozległe badania pokazały, że tagatoza jest doskonałą alternatywą dla sacharozy i innych słodzików. W roku 1999 FDA (Food and Drug Administration), która zajmuje się dopuszczaniem żywności do spożycia w USA orzekła że tagatoza jest absolutnie bezpiecznym składnikiem żywnościowym. Zostało to potwierdzone przez EFSA (European Food Safety Agency) w 2007 roku. Tagatoza nie jest słodzikiem, ani poliolem. W 2005 roku tagtozę sklasyfikowano jako nowy składnik żywności. Ponieważ jest składnikiem naturalnym, nie otrzymała klasyfikatora E.


Skład: Tagatoza (39,9%), izomalt, błonnik: inulina i oligosacharydy, sukraloza (0,02%).

Wartość odżywcza na 100g: Wartość energ. 1150 kJ / 275 kcal
Białko < 0g
Węglowodany 79,8g
- w tym tagatoza: 39,9g
- w tym poliole: 39,9g
Tłuszcz 0.0g
Błonnik 20,1g
Sód 0g

Uwaga: 100g słodzika w proszku odpowiada 200g cukru.

Źródło: tagatoza.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw swój komentarz