UWAGA!

Artykuły zamieszczone w blogu zawierają informacje, które mogą przyczynić się do poprawy Twojego samopoczucia i zdrowia. Wszelkie informacje zawarte na tej witrynie internetowej odzwierciedlają wyłącznie moje poglądy i nie stanowią zaleceń medycznych. Stosowanie się do wskazówek tu zamieszczonych odbywa się na własną odpowiedzialność. Nie odpowiadam za ewentualne szkody mogące powstać w wyniku stosowania się do zaleceń podanych w treści zamieszczonych tu informacji.

zbożowe zamienniki mleka

Polecam bloga: smakoterapia.blogspot.com
Popularność mleka krowiego ostatnimi czasy bije rekordy popularności. Powstają coraz to nowe akcje marketingowe mające na celu promować zbawienny wpływ mleka na nasze zdrowie. Na pewno wszyscy kojarzą duży slogan „Pij mleko, będziesz wielki”. Niestety rzeczywistość nie jest już tak przyjemna.

Produkcją mleka zajmują się wielkie koncerny. A gdy w biznesie coś jest wielkie, wielkie są i pieniądze. A nikt ich stracić nie chce więc robi co może, aby mimo negatywnych badań promować swój produkt. Tak jest z mlekiem krowim. Według licznych badań mleko może być jedną z przyczyn uczulenia, alergii, astmy miażdżycy, choroby wątroby i wielu innych. Ponadto gorące, gotowane mleko ma charakter mocno rakotwórczy. Mleko pasteryzowane, które to zazwyczaj kupujemy w hipermarketach pozbawione jest kompletnie jakichkolwiek właściwości zdrowotnych. Proces pasteryzacji zabija wszelkie bakterie zostają zabite i tworzy się „zupa bakteryjna”. Nic zachęcającego. Po szczegóły odsyłam do literatury specjalistycznej.

Nadchodzi taki moment, że stajemy się świadomi negatywnych skutków danego pokarmu i chcielibyśmy z niego zrezygnować. Lecz czy jest jakaś alternatywa mleka krowiego? Oczywiście! Zdrową i bardzo smaczną alternatywą są mleka zbożowe. Posiadają wiele wartości odżywczych, a nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Zawierają dużo łatwiej przyswajalne białko, a ponadto przekazują naszym organizmom wiele innych, cennych właściwości odżywczych. Mleka takie z łatwością można dostać w dobrych sklepach ze zdrową żywnością lecz można także pokusić się o ich samodzielne wykonanie.


Mleko Ryżowe I
- 4 szkl.wrzątku (woda musi być gorąca!)
- 1 szkl.ugotowanego gorącego ryżu brązowego
- 1 łyżeczka wanilii prawdziwej
- 1 łyżka ksylitolu
- 1/2 łyżeczki soli
Wykonanie:
Wszystko zmieszać i zmiksować blenderem na krem. Pozostawić mleko na minimum 30 minut, następnie przecedzić mleko przez gęste sito lub gazę.

Mleko Ryżowe II
Czas przygotowywania: 5 min.
Składniki:
1 szklanka ugotowanego brązowego ryżu
4 szklanki wody
Przyprawy:
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (ewentualnie)
Wsypać ryż do miksera z wodą, zmiksować.
Mleko ryżowe może zastąpić mleko krowie można je dodawać do płatków śniadaniowych
lub używać podczas gotowania. Można go przechowywać do pięciu dni w lodówce."


Mleko Ryżowe III
1 szklanka ryżu brązowego ugotowanego,
4 szklanki wody, do smaku wanilia.
Zmiksować i gotowe. przechowywać około 5 dni .


Mleko Ryżowe IV
4 szkl. wrzątku (woda musi być gorąca!)
1 szkl. ugotowanego gorącego ryżu (biały lub brązowy)
1 łyżeczka wanilii
1 łyżka miodu
1/2 łyżeczki soli

Wszystko zmieszać i zmiksować blenderem na krem. Pozostawić mleko na minimum 30 minut, następnie przecedzić mleko przez gęste sito lub gazę.


Mleko ryżowe dla niemowląt
Przygotowujemy ryż i gotujemy go jak w przepisie powyżej. Ugotowany przecieramy przez sito. Otrzymane w ten sposób mleko dosładzamy słodem ryżowym.


Mleko Jaglane
- 2/3 szkl. ugotowanej, ciepłej kaszy jaglanej
- 1/4 szkl. migdałów zmielonych na puder
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka ksylitolu lub miodu
- 1 szkl. wody
Wykonanie:
Wszystkie składniki zmiksować i w trakcie miksowania dodać jeszcze 2 szklanki wody. Można przecedzić przez gęste sito lub gazę.


Mleko Kukurydziane
- 1/4 szkl. migdałów zmielonych na puder
- 4 szkl. wody
- 1 szkl. ugotowanej mąki kukurydzianej (1/2 szkl. mąki na 1 szkl. wody - gotować przez 10 minut)
- 2 łyżeczki ksylitolu
- 1/2 łyżeczki soli
Wykonanie:
Wszystkie składniki zmiksować i przecedzić przez gazę lub gęste sito


Mleko Owsiane
Uwaga! nie dla dzieci które są na diecie bezglutenowej
1 1/2 szkl. wody
1/4 szkl. miodu
1/2 szkl. płatków owsianych
1/2 szkl. wiórek kokosowych
1/2 łyżeczki soli
Wykonanie:
wszystkie składniki gotować przez 20 minut często mieszając, a następnie zmiksować do konsystencji śmietany. Dodać jeszcze 2 szklanki wody i dobrze wymieszać. Można wyklarować mleko, przecedzając je przez drobne sito lub gazę.


Mleko migdałowe I
100 g migdałów moczyć w wodzie przez godzinę. Następnie osuszyć i
mielić w młynku 2 razy. Uzyskaną mąkę zmiksować z 200g wody. Postawić masę na 2 godziny do lodówki. W tym czasie od czasu do czasu mieszać. Następnie mleko przecedzić przez gazę lub sitko.


Mleko migdałowe II
100 gram migdałów, sparzyć, obrać ze skórki, moczyć w przegotowanej wodzie całą noc. Wodę wylać, migdały zmiksować, dodać 3-4 szklanek źródlanej wody. W celu uzyskanie bardziej delikatnej konsystencji, przelać przez sitko. Można dodać szczyptę wanilii i zmiksowane jabłko do smaku.

Śmietanka migdałowa
Przepyszna, odżywcza śmietanka o zawartości tłuszczu 28%. Można je dosłodzić ksylitolem lub miodem. Migdały można zastąpić innymi orzechami lub ziarnami.

200 ml sparzonych migdałów
200 ml wody

Migdały mielimy, dodajemy wodę i miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.

Zastosowania
Mleka, śmietanki, masła można stosować jako składnik ciasta, chleba, bułeczek, zup, muesli, jako dodatek do warzyw, sosów, napoje mleczne, lody.

Masło migdałowe, orzechowe (mieszane)

Orzechy, albo migdały – uprzednio namoczone - podprażyć na patelni (ważne aby były suche), zemleć i dodać np oliwę z oliwek lub olej lniany (albo tez olej z pestek winogron), Miksować do uzyskania konsystencji kremu.


Mleko z soczewicy
Mielić w młynku 100g soczewicy aż uzyskuje sie drobna mąkę. Uzyskaną mąkę zmiksować z 200g wody. Postawić masę na 2 godziny do lodówki. W tym czasie od czasu do czasu mieszać. Następnie mleko przecedzić przez gazę lub sitko


Mleko Nasionkowe
Składniki:
Sezam, pestki słonecznika

Sezam i pestki słonecznika zalać na kilka godzin gorąca woda, następnie wodę odlać, zalać wrzątkiem i bardzo dokładnie zmiksować. Powstały płyn przecedzić i mleczko gotowe.


Mleko orzechowe I
3/4 szklanki orzechów włoskich świeżo wyłuskanych,
3 szklanki przegotowanej, zimnej wody,
dodatkowo dla poprawy smaku lub wzbogacenia wartości odżywczej: kilka owoców suszonych namoczonych (daktyle, figi, morele), miód lub albo banan.

Orzechy namocz na kilka godzin i miksuj (najlepiej przy pomocy blendera) z tą samą wodą (na początku trochę jej odlewając) oraz z dowolnymi dodatkami.


Mleko orzechowe II
1 fil. orzechów
1 fil. lodowato zimnej wody

Składniki zmiksować, przecedzić.


Mleko sezamowe I
0,5 szklanki nasion sezamu nieczyszczonego,
3 szklanki przegotowanej chłodnej wody,
dodatkowo, wedle uznania, dla poprawy smaku i wzbogacenia wartości odżywczej: kilka daktyli lub moreli czy fig wcześniej namoczonych lub miód czy ksylitol , banan, karob.

Sezam umyj, umieszczając go na sicie i zanurzając sito w garnku z wodą, mieszaj, uważając, aby nie spłynął z wodą. Zmieniaj kilkakrotnie wodę. Namocz go na kilka godzin (najlepiej na noc) w przegotowanej, chłodnej wodzie. Zmiksuj sezam z tą samą wodą. Do tego celu najlepiej jest użyć blendera. Na początku odlej trochę wody do innego naczynia, gdyż nasiona lepiej się miksują, gdy jest jej niewiele, a potem dolej pozostałą. Do miksowania dołóż dowolne dodatki: kilka namoczonych daktyli, moreli lub fig, banana lub słód czy miód. Dobrze smakuje też z karobem. Mleczko podgrzej przed spożyciem, lecz nie gotuj.


Mleko sezamowe II
Składniki:
200 ml ziaren sezamu
600 ml wody

Suche ziarna sezamu zmielić, dodać wodę, miksować do uzyskania płynu o gładkiej konsystencji. Przecedzić i gotowe. Można dosłodzić cukrem, miodem lub syropem słodowym lub klonowym


Mleko kokosowo-migdałowe
1/2 paczki wiórek kokosowych
150 g migdałów /bez skorki/
1 litr wody /zimnej/
ewentualnie - ksylitol, szczypta kardamonu, aromat migdałowy

Składniki umieścić w blenderze i zmiksować do uzyskania konsystencji śmietany. Można (ale nie trzeba) przecedzić.


Mleko kokosowo-owsiane
Nie nadaje dla dzieci na diecie bezglutenowej.
1/2 szkl. płatków owsianych
1/2 szkl. wiórek kokosowych
1 szkl. wody

Składniki gotować ok. 15 minut, stale mieszając. Odstawić do ostygnięcia, zmiksować w blenderze - dodając 2 szkl. wody, aby uzyskać konsystencję śmietany. Mleko przecedzić dla uzyskania klarowności.


Napój z wiórków kokosowych i płatków błyskawicznych ryżu brązowego
(produkuje je firma "Kupiec")
1i1/2 szklanki płatków ryżowych błyskawicznych(najzdrowsze te z brązowego)
1i 1/2 szklanki wiórków kokosowych
szczypta soli
3 szklanki wody
gotujemy 20 minut, po ugotowaniu dodajemy powtórnie 3 szklanki wody
blenderujemy wszystko razem a potem odciskamy przez gazę.
Powstały napój trzymamy w lodówce (wytrzymuje co najmniej tydzień)
Oczywiście można zmieniać ilość składników zachowując proporcje.


Źródło:  zaciszeautyzmu.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw swój komentarz